top of page
Yazlıklar / Summer Flowering

Begonia Semperflorens : Tek yıllık olarak bilinen bu tür begonyalar bol güneşli yerleri seven ve yalınkat çiçek açan bitkilerdir. Verimli ve zengin toprakları severler. Daha sonraki yıllarda toprakta kalsalar bile ilk görkemlerini kaybettikleri için tek yıllık olarak anılırlar. Pembe, beyaz ve kırmızı çiçekli olabilirler. Yaprak renkleri ise yeşil ve kırmızı olmak üzere değişkenlik gösterir.

begoniasemperflorens.şilesüsbitkileri

Begonia Nonstop : Yarı gölge ve nispi nemi yüksek ortamda iyi gelişir. Çok fazla sıcak ya da çok fazla soğuğu sevmeyen bir bitkidir. Kış aylarında bulunduğu ortam 14-15C derecenin altına düşmemelidir. Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak, susuz bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Yaz aylarında bitkinin su ihtiyacı giderilmeli ve günde en az iki kez su verilmelidir. Sulamalar aynı günde ve aynı miktarda yapılmalıdır. Çok soğuk kış günlerinde çok soğuk su verilmemelidir.

begonianonstop.şilesüsbitkileri

Begonia Elatior : Değişik renkte çiçekleri olup çiçekleri gülü andırır şekildedir. Nem oranı yüksek ve 16-18 ºC  sıcaklık isteyen bir bitkidir. Yarı gölge ve gölge yerlerde yetişir. Toprağı devamlı nemli tutulmalıdır. Üretimi yaprak çelikleri ile yapılır. Saksı değişimi her yıl ilkbaharda yapılmalıdır.

begoniaelatior.şilesüsbitkileri

Dahlia : Yıldız çiçeği, Asteraceae familyasından Dahlia cinsini oluşturan yaz ve son bahar mevsiminde çiçek açan, gövdesi çalı, kökleri yumru şeklinde bitki cinsidir. Yumrulu, çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları karşılıklı dizilmiş, tek veya üç parçalı, kenarları dişlidir. Yıldızlar gerek çiçek formları ve gerekse renkleri bakımından çok değişken bitkilerdir. Aynı bitkinin ayrı dalları farklı renkli çiçekler oluşturabilir.

dahlia.şilesüsbitkileri

Fuchsia : Açık hava bitkisidir, aşırı güneşli olmayan yerlerde bakımı kolaydır. Çiçekleri katmerli ve katmersiz, soğuğa dayanıklı daimi bahçeli cinsi, sıcağa güneşe dayanıklısı, dik ve sarkıcı olmalarına göre cinsleri, minyatür çiçeklisi, dev çiçeklisi gibi cinsleri vardır. Diğer bir adı da Küpelidir. Ülkemizde, bahçe ve balkonların çok sevilen bol çiçekli bitkisidir. Çit bitkisi olarak da yetiştirilebilir.

fuchsia.şilesüsbitkileri

Impatiens New Guinea : Tek yıllık bitkiler içinde renk çeşitliliği en fazla olan ve 30-40 cm kadar boylanan iri yapraklı camgüzeli çeşididir. Çiçekleri yalın kat olabildiği gibi katmerli de olabilir. Direkt güneş ışığına maruz kalmamaları bitkinin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Ilıman iklimlerde kalıcı olabilen bu bitkiler, kışları soğuk geçen iklimlerde bozulma gösterir. Çiçeklenme süreçleri bahar aylarında başlayıp sonbahar sonuna kadar sürer.

impatiensnewguinea.şilesüsbitkileri

Osteospermum : Popüler, yanlara doğru yayılarak ilerleyen, çok yıllık kalıcı bir bitkidir. Ülkemizde Bodrum papatyası olarak bilinir. Özellikle bordür boylarında, üzerinde ve yakınında fazla trafik olmayan çiçek tarhlarında kolayca ve hızla gelişir. Sonbahar, bahar ve yaz aylarında çiçeklenme dönemine giren bitki, bakımı kolay ve zahmetsiz, aşırı sıcaklara ve kuraklığa oldukça dayanıklıdır. Ilıman bölgelerde problemsiz olarak kışı dışarıda geçirir ve her yıl gelişerek güzelleşir. 

osteospermum.şilesüsbitkileri

Pelargonium Zonale : Bahçe ve saksılarda yetiştirilen bir süs bitkisi. Vatanı Güney Afrika’dır. Kırmızımsı-pembe renkli küresel ve güzel kokulu çiçekler açar. Yaprakları uçucu yağ taşıyan salgı tüylerine sahip olduğundan hoş kokar.

Yalın kat ve katmerli çiçekleri vardır. Havadar bol ışıklı çiçeklenme devresinde hafif gölge yerleri severler peyzaj uygulamalarının ve balkon saksılarının vazgeçilmez bitkileridir.

pelargoniumzonale.şilesüsbitkileri

Vinca : Çeşitli kültür formları ile renkleri çeşitlendirilmiştir. Mavi, Yeşil ve Sarı renkleri hariç her renk tonunda çiçekli, çok yıllık, saksıda yetiştirmeye uygun, gövdesi dik, dipten itibaren çok dallı, uzun ömürlü, devamlı çiçek açan, otsu özellikli küçük çalı tarzında gelişen bir süs bitkisidir. Aşırı sıcağa, güneşe, yarı gölgeye, gölgeye uygundur, kışın -7C dereceye kadar soğuklara dayanabilir. 

vinca.şilesüsbitkileri
Kışlıklar / Winter Flowering

Cyclamen : Çok yıllık bir bitki olan sıklamen çiçekleri, Primulaceae familyasında yer almaktadır. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde çiçeklenmeye başlar. Tohum ve yumru şeklindeki tohumlarla çoğaltılması mümkün bir bitkidir. Boyları 5-20 cm olabilen sıklamen çiçeğinin yetişme dönemi Ekim ayından başlar ve Nisan ayına kadar sürer. Sıklamen çiçeği genellikle serin ve nemli ortamları sevdiği için dış mekanlarda ve bahçelerde yetiştirilmesi daha uygundur.

cyclamen.şilesüsbitkileri

Chrysanthemum : Kasımpatı yaklaşık 30 tür barındıran, papatyagiller familyasına bağlı otsu, yıllık bir bitki türüdür. Kasımpatı yaklaşık 50-150 cm yüksekliğindedir. Büyük çiçek başlarına sahiptir. Kasımpatı dertsiz bir çiçektir, toprak ayırt etmez. Hemen hemen her ortamda kolayca yaşayabilir. Güneşli veya yarı gölge ortamda tutulursa Kasımpatı daha sağlıklı gelişir. Sık sık su isteyen bir bitkidir. Tohum ekimi Ocak ayından Mart ayına kadar devam eder. Çiçeklenme Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşir.

chrysanthemum.şilesüsbitkileri

Violo Tricolor : Hercai Menekşe, menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı bir türdür. Çoğunlukla tek veya iki yıllık, bir kısmı ise çok yıllık olan kısa boylu otsu bir bitkidir. Yeşil renkli ucuna doğru sivrilen oval biçimli, kenarları dişli yaprakları vardır. Bitki ilkbahar ve yaz başlangıcında park ve bahçelerde çok  kullanılır. Güneşli veya yarı gölge alanlarda yerleri tercih eder. Hafif killi, kumlu, humuslu, iyi gübrelenmiş nemli bahçe toprağında yetişir. Toprak kuruyunca su verilmelidir.

violotricolor.şilesüsbitkileri

Primula : Latince adı ‘Primulaceae’ olan Primula çuha çiçeğigiller familyasındandır. Adını çuhaya (kumaşa) benzeyen yapraklarından almıştır. Dağların kenarlarında ve kırlarda rahatlıkla yetişen çok yıllık bir bitkidir. Uzun oval yapraklarının üst yüzeyleri kırışıktır. Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu bitki dolaylı ışıklardan da yararlanabilir. Kış aylarında çuhanın bulunduğu ortam 14-15 derecenin altına düşmemelidir. Yaz aylarında bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için ayda en az iki kere sulanmalıdır.

primula.şilesüsbitkileri
 D E V A M I  
Y A K I N D A 
bottom of page